انتشار کتاب «فتح خون» به زبان عربی در گفتگو با مریم امینی

انتشار کتاب «فتح خون» به زبان عربی در گفتگو با مریم امینی

انتشار کتاب «فتح خون» به زبان عربی در گفتگو با مریم امینی

خبرگزاری مهر به مناسبت ۲۹امین سالگرد شهادت سید مرتضی آوینی و به بهانه‌ی چاپ کتاب فتح خون ایشان به زبان عربی، با مریم امینی؛ همسر شهید آوینی و مدیر مسئول نشر واحه، ناشر اختصاصی کتاب‌های آوینی، گفت‌وگویی انجام داد که خلاصه‌ی آن را که به صورت گزارش تنظیم شده در اینجا ملاحظه می‌کنید:

 

اخیراً کتاب فتح خون شهید آوینی توسط انتشارات دارالموده در لبنان به زبان عربی چاپ و منتشر شده است. مریم امینی در مورد ارتباط نشر واحه و دارالموده چنین توضیح داد که در نمایشگاه بین المللی کتاب چند سال قبل، از طرف انتشارات دارالموده به غرفه آثار مربوط به شهید آوینی مراجعه‌ای صورت گرفت و آشنایی ما از آنجا شروع شد.

آنها برای ترجمه و انتشار کتاب فتح خون اظهار تمایل کردند، اما متأسفانه ارتباط ما قطع شد تا چندی بعد که از طریق آژانس ادبی تماس دوباره این ارتباط از سر گرفته شد و با مجوز ما کتاب فتح خون ترجمه و چاپ شد. این کتاب که به وقایع دهه‌ی اول محرم می‌پردازد طبیعتا بسیار مورد توجه کشورهای عرب‌زبان حوزه خلیج فارس است.

به نظر می‌رسد چون از ابتدا یک همکاری دو جانبه در زمینه چاپ این اثر وجود داشته است می‌توان امیدوار بود که این رابطه متقابل با حسن نیت پیش رود و با کمک واسطه گری آژانس ادبی تماس، رسالت ما در زمینه نشر آثار سید مرتضی آوینی به خوبی به سرانجام برسد و بتوانیم به ترتیب کتاب‌های دیگر او را نیز  برای این که به زبان عربی چاپ شوند انتخاب کنیم.

امینی افزود: اثر بعدی برای ترجمه هنوز انتخاب نشده اما با توجه به فعالیت‌های بازار کتاب در کشورهای عربی و لبنان ممکن است یک کتاب به صورت کامل انتخاب شود و یا مقالات مختلفی در کنار یکدیگر قرار گیرند و در هیئت کتابی مستقل دوباره تنظیم شوند.

در این زمینه تلاش‌هایی دیگری هم  کرده‌ایم که متأسفانه به دلایل مختلف به نتیجه نرسیدند؛ برای مثال قرار بود که در آمریکا کتاب «آئینه جادو» شهید آوینی ترجمه و چاپ شود. کتاب ترجمه هم شد اما بعد از ترجمه و در مرحله ویرایش کتاب، به دلیل مسائل مرتبط با تحریم کار متوقف ماند.

البته در طی این سالها افراد دیگری بودند که شخصاً به تفکر سید مرتضی آوینی تمایل پیدا کردند و درباره‌ی آثار این شهید کتاب نوشتند؛ برای مثال دکتر انیِس دوویکتور که بانویی فرانسوی و استاد دانشگاه سوربن است، کتاب تحقیقی و معتبر «روایت جنگ در دل جنگ» را درباره‌ی فیلم‌های مستند سید مرتضی آوینی نوشته است و نشر ما _ نشر واحه _  نیز با همکاری بنیاد فارابی دو سال پیش این کتاب را چاپ و منتشر کرد.

به طور کلی زمانی که افراد با کتاب‌های سید مرتضی آوینی و یا با فیلم‌های مستندی که ساخته است، آشنا می‌شوند، این آثار را درخور بسط و تجزیه و تحلیل می‌بینیند و این اشتیاق درشان زنده می‌شود که در زمینه آثار او به پژوهش بپردازند.

نشر واحه هم سعی خود را می‌کند که پس از این اولین قدم و چاپ کتاب فتح خون در کشور لبنان، در کشورهای عرب زبان دیگر نیز در پی نشر آثار سید مرتضی آوینی باشد، چراکه اطمینان دارد اگر ترجمه‌های درخوری از متون مرتضی آوینی انجام گیرد و وجوه مختلف تفکر او به درستی معرفی شود، با استقبال مواجهه خواهد شد.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درباره ما


مؤسسه شهید سید مرتضی آوینی زیر نظر خانواده ایشان اداره می‌شود و با مؤسسه‌ای که تا سال ۹۷ با این عنوان فعالیت داشت و اکنون به مؤسسه اندیشه شهید آوینی تغییر نام داده، هیچ ارتباطی نداشته و ندارد.

تمامی حقوق این سایت متعلق به مؤسسه سیدمرتضی آوینی است